Udostępnij

W jaki sposób dbać o czystość kociej kuwety? Wydawać się może, że to temat który nie potrzebuje głębszego omówienia, ale jednak. Często pytacie jak czyścić kocią kuwetę, więc postanowiłam zrobić krótki wpis na ten temat, żeby rozwiać wątpliwości co jest dobre w tym względzie dla twojego kota, a co nie.

Koty z natury bardzo lubią czystość. Dlatego wiele razy w ciągu dnia możesz zaobserwować, że twój mruczek namiętnie wylizuje swoje futerko. Bardzo ważna dla niego jest także czystość jego “Kociej toalety”. Bywają koty, które bardzo długo trzymają swoje potrzeby, ze względu na to, że w kuwecie jest już jego kocia niespodzianka…

Dlatego na tyle na ile jest to możliwe, sprzątaj na bieżąco nieczystości, które powstają. Bardzo fajnie w tej kwestii sprawdzają się żwirki zbrylające, które zawiązują wilgoć i tworzą bryłkę, którą bardzo prosto usuniesz wybierając łopatką.

Więcej na temat żwirków znajdziesz tutaj we wpisie “Kocie Wc, czyli Wszystko o Żwirkach dla kota”.

Jednak samo czyszczenie zużytego żwirku nie wystarczy. Raz na jakiś czas trzeba także umyć całą kuwetę i wymienić cały żwirek.

Jak często myć kuwetę?

Częstotliwość zależy również od tego ilu jest użytkowników tej kociej toalety 🙂

Przyjęło się, że kuwet powinno być tyle ile kotów + 1. Czyli mając jednego kota – 2 kuwety, a mając 2 koty kuwet powinno być 3 i tak dalej…

Całą kuwetę dobrze jest umyć raz na tydzień do 2 tygodni. Poobserwuj swoje koty jak reagują i dopasuj częstotliwość do ich potrzeb.

Jakimi środkami myć kuwetę?

Koty są bardzo wrażliwe na zapachy, więc absolutnie nie wolno myć kuwet żadnymi środkami chemicznymi. Kuwetę czyścimy ciepłą wodą z odrobiną delikatnego mydełka, a na koniec polecam wyparzyć ją wrzątkiem i wytrzeć do sucha.

PAMIĘTAJ

✅ Myj kuwetę delikatnym środkiem myjącym, może być mydełko, najlepiej bezzapachowe

✅ Po umyciu wyparz kuwetę wrzątkiem i wytrzyj do sucha

❌ Nie używaj do mycia żadnych środków chemicznych typu Domestos czy płynów do dezynfekcji silnie zapachowych

Podsumowanie

Pamiętaj, że higiena dla kota jest bardzo ważna, dlatego regularne sprzątanie w kociej kuwecie jest bardzo ważne. Co trzeci kot cierpi na problemy nerkowe, więc dostęp do czystej kociej toalety sprawia, że kot nie będzie przetrzymywał swoich potrzeb.

Daj znać czy taki wpis Ci się podoba i czy chcesz takich więcej. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie uwagi czy komentarze 🙂

Udostępnij