Udostępnij

Postanowiłam zrobić osobny wpis na temat żwirków dla kota. Pamiętam, że jako świeżo upieczona kociara miałam problem z wyborem odpowiedniego. Przede wszystkim jakie w ogóle są rodzaje żwirków oraz czym one się różnią między sobą?

Jaki będzie odpowiedni dla Twojego kota?

Poniżej przedstawię Ci żwirkowe kompendium wiedzy 🙂

Jakie mamy rodzaje żwirków dla kota?

Przede wszystkim na początek podzielimy sobie żwirki ze względu na “materiał” z którego są wykonane

Żwirek Silikonowy

(inaczej zwany silikatowym) jest to mieszanka wody, tlenu oraz krzemionki czyli Ditlenku krzemu. Tworzy ona twarde krystaliczne ciała stałe, które chłoną mocz do środka bryłek silikonowych. Ponieważ żwirek silikonowy nie zbryla się, należy przynajmniej raz dziennie przemieszać ziarenka ze sobą, żeby wilgoć równomiernie się wchłaniała.

Żwirek silikonowy gruby

✅ Świetnie chłonie wilgoć

✅ Nie uczula

✅ Jest bezwonny

✅ Nie przykleja się do łapek i nie roznosi mocno po mieszkaniu

❌ Działa ściągająco, więc poduszeczki w łapkach kota mogą być nieco wysuszone, a czasem nawet zdarzają się delikatnie pęknięcia

❌ Trzeba dość często zmieniać całość żwirku w kuwecie co około tydzień czasu w przypadku jednego kota (kiedy ziarenka zaczną w większości nabierać koloru moczu, to oznaka, że należy wymienić całość żwirku)

❌ Dla niektórych kotów może być bolesne stawanie na żwirku i dyskomfortowe dla łapek

Istnieją 2 rodzaje grubości tego żwirku – gruboziarnisty oraz drobnoziarnisty. Jeszcze jakiś czas temu można było dostać żwirek drobnoziarnisty w wersji zbrylającej, jednak teraz z tego co obserwuje jest on niedostępny.

UWAGA!

Nie polecam tego żwirku dla małych kociąt z 2 powodów.

Po pierwsze podczas oddawania moczu ten żwirek wydaje “strzelające” dźwięki i kociaki często się tego boją. W związku z tym potem mogą kojarzyć kuwetę negatywnie i mogą oddawać swoje potrzeby poza kuwetą.

Po drugie małe koty (lub też dorosłe z zespołem PICA*) mają tendencję do zjadania ziarenek żwirku. Jest to normalny proces poznawania świata i tak się zdarza, jednak lepiej się zabezpieczyć w żwirek, który nie zrobi maluchowi krzywdy.

? JAK UTYLIZOWAĆ ŻWIREK SILIKONOWY?

Tlenek krzemu nie rozpuszcza się w wodzie w związku z czym absolutnie nie wolno go wyrzucać do toalety. Odchody wyrzucamy do jednorazowych woreczków, a żwirek należy przemieszać w ciągu dnia tak jak wspominałam wyżej. Poza tym pamiętaj by często wymieniać całość żwirku dla higieny i komfortu twojego mruczka ?

Żwirek Drewniany

Najczęściej zrobiony jest z mieszanki drewna świerkowego, dębowego i sosnowego. Możemy go również podzielić na 2 podkategorie:

  • Kruszon czyli drewniane wiórki, które mogą występować zarówno w formie zbrylającej się jak i niezbrylającej
Żwirek drewniany kruszon
  • Pellet czyli drewniane walce, które pod wpływem moczu rozpadają się na bardzo drobne drewniane wiórki. W tym przypadku nie występuje opcja zbrylająca
Żwirek drewniany Pellet

Zalety i wady żwirku drewnianego:

✅ Jest naturalny, w związku z czym jest to najbezpieczniejsza opcja dla małych kociaków w przypadku połknięcia

✅ Ma bardzo przyjemny zapach drewna

✅ Nie uczula

✅ Jest delikatny dla łapek kota

✅ Łatwo się czyści w przypadku żwirku zbrylającego

❌ Pellet po rozpadzie mocno przyczepia się do łapek, przez co roznosi się po mieszkaniu

❌ Kruszon niezbrylający oraz Pellet są mało ekonomiczne i trzeba je często wymieniać w całości

❌ Kruszon bardzo mocno roznosi się po mieszkaniu

? JAK UTYLIZOWAĆ ŻWIREK DREWNIANY?

Ponieważ żwirek drewniany według producentów całkowicie rozpuszcza się w wodzie, można odchody ? wyrzucać do toalety, jednak bez zbrylonych części żwirku po moczu kota ? Według producenta jest to możliwe, ale niestety nasze prawo tego zabrania, ponieważ systemy kanalizacyjne w Polsce nie są do tego przystosowane. Dlatego nie można się sugerować wskazaniami na opakowaniach ze żwirkami.

Żwirek Bentonitowy

Często jest to faworyt wśród kocich wyborów. Ten żwirek jest najbardziej zbliżony strukturą do piasku, czyli naturalnego kociego wyboru.

Czym właściwie jest bentonit? To skała osadowa, która ma bardzo mocne właściwości absorbujące, dlatego jest to idealny materiał na żwirek dla kota. Składa się on z maluteńkich grudek, które przypominają bardzo drobny żwir. Jest on jednak na tyle drobny, że dla kocich łapek nie jest on niekomfortowy, a wręcz przeciwnie, ponieważ kot może dowoli w nim przebierać łapkami i zaspokajać swoją naturalną potrzebę zakopywania odchodów.

Żwirek bentonitowy

Zalety i wady żwirku bentonitowego:

✅ Strukturą przypomina piasek, czyli pierwszy naturalny wybór kota jako swoje wc

✅ Świetnie chłonie wilgoć

✅ Doskonale pochłania zapachy

✅ Nie pyli

✅ Jest łagodny dla łapek kota

❌ Przy zbyt małej ilości żwirku w kuwecie pod wpływem moczu, może on się przyklejać do dna kuwety i tworzyć pewnego rodzaju glinę

❌ W opcji niezbrylającej dość często trzeba wymieniać całość żwirku, bo może tworzyć się “błoto”

❌ Tak jak w przypadku żwirku silikonowego, trzeba uważać przy małych kociakach które mogą mieć tendencję do podjadania żwirku, ponieważ może on przyklejać się do żołądka lub zalegać w jelitach.

? JAK UTYLIZOWAĆ ŻWIREK BENTONITOWY?

Ponieważ żwirek ten w kontakcie z cieczą tworzy pewnego rodzaju glinę i absolutnie nie rozpuszcza się w wodzie, może zapychać rury kanalizacyjne. Całość żwirku, jak również odchody należy wyrzucać do jednorazowych woreczków.

Żwirek bentonitowy występuje w wersji niezbrylającej się oraz zbrylającej. Z własnego doświadczenia zdecydowanie polecam tą drugą opcję. Należy również pamiętać, że żwirek żwirkowy nierówny. Istnieją różne jakościowo żwirki bentonitowe, więc polecam nie wybierać tych najtańszych z marketów, bo można się niepotrzebnie zrazić do niego.

Czy istnieją jeszcze jakieś rodzaje żwirków?

Powyżej wymieniłam 3 typy najbardziej popularnych żwirków. Są jeszcze 3 dodatkowe typy, które po krótce Ci opiszę. Jednak jeśli mam być szczera, uważam że jako początkująca kociara powinnaś rozważyć któryś z wymienionych wcześniej ( a przynajmniej na razie).

  • Żwirek kukurydziany – jest to żwirek który wykonany jest z materiałów roślinnych. Także występuje w opcji zbrylającej się i niezbrylającej. Ma dość przyjemny zapach. Fajnie chłonie wilgoć, aczkolwiek w moim odczuciu jest bardzo mało wydajny i miałam wrażenie, że zużywałam go prawie 2 razy więcej w porównaniu do żwirku drewnianego. Plusem jest również, to że zjedzony przez kota nie zaszkodzi mu. Ziarna są ciężkie, więc nie roznosi się mocno po mieszkaniu.
  • Żwirek sepiolitowy – zrobiony jest z minerałów z gromady krzemianów. Wizualnie podobny jest do gliny, więc może kojarzyć się ze żwirkiem bentonitowym. Ma on strukturę drobnych kryształków, jednak nie ma on właściwości zbrylających się tak jak żwirek bentonitowy. Należy go wymieniać w całości oraz na bieżąco usuwać nieczystości do jednorazowych woreczków. Może mocno przywierać do powierzchni, więc trzeba się liczyć z bardziej uciążliwym czyszczeniem kuwety po nim. Jest natomiast delikatny dla łapek kota.
  • Żwirek zeolitowy – wytworzony jest jest z grupy minerałów glinokrzemianowych. Występuje on o różnych strukturach, więc może on się różnić wizualnie między sobą. Ma świetne właściwości absorbujące ciesz oraz pochłaniające zapachy, a także działa przeciwbakteryjnie. Także należy na bieżąco usuwać nieczystości oraz wymieniać dość często całość żwirku z kuwety.

Przyznam szczerze, że żwirku sepiolitowego oraz zeolitowego nie stosowałam osobiście, więc mogłam jedynie opisać ich właściwości. Są one zdecydowanie mniej popularne i ciężej dostępne w sklepach zoologicznych, a przynajmniej tych stacjonarnych. Czytając nieco o nich nie jestem przekonana na tyle żeby warto było zaryzykować testowanie przez moje koty, szczególnie że reszta żwirków wymienionych na początku odpowiada na różne potrzeby przeróżnych kotów.

Podsumowanie

Temat żwirków dla kota przewija się ciągle w świecie kociarzy tych początkujących jak i tych doświadczonych. Czasem sytuacja czy nagła alergia kota zmusza do spróbowania innej opcji niż dotychczas. Ja i moje koty przerobiliśmy prawie wszystkie żwirki i póki co pozostajemy wspólnie wierni żwirkowi drewnianemu kruszon w opcji zbrylającej się. Nie znaczy jednak, że jest to jedyna słuszna opcja i, że tak pozostanie na stałe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, więc nie ma jednej słusznej opcji. Czasem gdy jakiś żwirek podpasuje Tobie to niekoniecznie z tym musi zgodzić się twój kot 🙂

Dlatego mając teoretyczną wiedzę, mam nadzieję, że pomoże Ci ona podjąć odpowiedni wybór. Choć pewnie i tak ostateczną decyzję jak zawsze podejmie pan domu, czyli twój wąsiaty decydent ?

Mam nadzieję, że artykuł Ci się podobał i będzie pomocny. Będę wdzięczna za wszelkie uwagi i komentarze ?

Zerknij również do wpisu “Jak czyścić kocią kuwetę”

Podziel się i udostępnij artykuł innemu kociarzowi ?

Udostępnij