Udostępnij

Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, ile kosztuje utrzymanie kota? Początek 2022 roku niestety przywitał nas podwyżkami i to wyjątkowo odczuwalnymi. Praktycznie każdy produkt poszedł cenowo w górę, a co za tym idzie – wydatki na kota, czy psa także.

Będąc doświadczoną kociarą, zapewne mniej więcej wiesz, ile wydajesz na swojego kota, ale czy liczyłaś kiedyś dokładne kwoty?

A może dopiero zastanawiasz się nad adopcją, lub kupnem kota i nie wiesz jaki jest to rząd kosztów i czego się spodziewać?

W tym wpisie, postaram się rozwinąć temat, Ile kosztuje utrzymanie kota na miesiąc, oraz ile może wynieść w całym 2022 roku.

Z jakimi wydatkami musisz się liczyć mając kota?

Pierwsze co przychodzi do głowy, to oczywiście jedzenie. Właściwie ile zjada kot? Co zjada i jak często?

Kot jest absolutnym mięsożercą, dlatego najprostszą opcją (szczególnie dla niedoświadczonego kociarza) będą wysokomięsne puszki, które dostarczą twojemu kotu wszystkich potrzebnych składników. Inne koszty będą przy BARFie, czy Whole Prey, ale nie o rodzajach diety dziś mowa. Choć jeśli będzie taka potrzeba, to chętnie uzupełnię wpis o dodatkowe treści i zrobię update 🙂

To ile w zasadzie zjada kot? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Jest to zależne od wielu kwestii. Na przykład bierzemy pod uwagę wiek kota, wagę, aktywność, czyli jak dużo się rusza, a co za tym idzie, ile spala kalorii. Producenci karm na puszkach, często podają sugerowane ilości, zależne głównie od wagi. Jednak nigdy nie będą to sztywne wytyczne i zawsze należy obserwować swojego kota, a gdy nie mamy pewności, to dobrze jest się poradzić kociego dietetyka 😉

*Przyjęło się, że na każdy kilogram masy ciała kot zjada 50 gram mokrej karmy. Czyli dla przykładu mój kot Szorstek, który waży 6 kg, będzie zjadał dziennie około 300g, a Tuluś ważący 4kg analogicznie około 200g. Przy czym te ilości tak jak pisałam, nigdy nie będą sztywne, więc może to być +/- nieco więcej, lub czasem mniej. Tak więc, przy dwóch kotach dziennie wychodzi mniej więcej 500-550g mokrej karmy.

Możemy te ilości przemnożyć przez ilość dni w miesiącu, oraz przez koszt puszki i wyjdzie nam uśredniona kwota.

*PAMIĘTAJ! Wyliczenia te nie dotyczą kociaków do 1 roku życia, ponieważ wtedy należy je karmić na tzw. żądanie, czyli jedzą ile oraz kiedy chcą, ponieważ są na etapie wzrostu 🙂

Idźmy dalej. Używając konkretnych przykładów, ja używam dobrych karm jednak jest to średnia półka cenowa. Najczęściej to Animonda Carny, Dolina Noteci, Feringa i Mac’s.

Tak więc mnożąc 550g x 31 dni miesiąca, to nam daje 17 050 g, czyli 17 kg

Ja kupuję puszki o gramaturze 400g, więc wynik ten jeszcze podzielę na to i wyjdzie mi ilość puszek na miesiąc- czyli 42,625 co daje nam w zaokrągleniu 42-43 puszki.

Oczywiście inaczej wyjdzie kupując puszki po 200g, a jeszcze inaczej po 800g.

Z racji tego, że bardziej opłacalne są zestawy o 12 lub 6 sztuk, to zamówiłam 3 zestawy po 12 sztuk oraz 1 po 6, czyli łącznie 42 puszki. Mieszanka karm 12 x Mac’s, 12 x Feringa, 12 x Animonda carny oraz 6 szt Dolina Noteci.

Ile więc wyszło łącznie za karmę?

Razem to koszt 265, 40 zł

Ceny sprawdzałam w znanym zoologicznym sklepie internetowym, nie uwzględniając promocji czy stałych zniżek. Warto jednak przeszukać także inne miejsca w sieci. Dla przykładu karma Dolina Noteci pakiet 24 sztuk w 4 smakach to koszt 152, 80 zł w internetowym sklepie zoologicznym, a na allegro ten sam zestaw kosztował 114,92, więc różnica jest kolosalna! To prawie 38 zł taniej.

Co jeszcze wchodzi w koszt utrzymania kota?

Oczywiście kolejną rzeczą jest żwirek. Wybór żwirku zależy od preferencji naszych oraz (lub przede wszystkim) kota. Więcej na temat żwirków znajdziesz w artykule, który już wkrótce się ukaże 🙂

Ja z moimi kotami wybrałam żwirek drewniany, drobny w swojej strukturze, który dodatkowo jest zbrylający, czyli pochłania cząsteczki wilgoci zawiązując je w zbrylone kulki, które potem z łatwością usuwamy łopatką.

Ile kosztuje taki żwirek dla kota? Moje ulubione to Cats best oraz Super Pinio kruszon. Opakowanie 40l wystarcza na koło 1,5 miesiąca na moje 2 koty i kosztuje około 110 zł, tak więc uśredniając miesięczny koszt to około 70 zł.

Czy jedzenie i żwirek to wszystko co jest potrzebne do utrzymania kota?

Co więcej potrzeba kotu do szczęścia oprócz pełnej miski, kuwety i drapania za uszkiem?

W zasadzie wydaje się, że już nic. W praktyce jednak, koszty utrzymania kota to nie tylko jedzenie, toaleta i spanie. Co więc jeszcze?

Przede wszystkim bardzo ważną kwestią jest zdrowie twojego pupila, czyli regularne wizyty u weterynarza.

Jak mówi znane przysłowie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Słysząc określenie wizyta u weterynarza, od razu na myśl przychodzi, że coś złego się dzieje i ma ono zazwyczaj negatywny wydźwięk. Nie musi jednak tak być.

Badania profilaktyczne u kota pomogą monitorować aktualny stan jego zdrowia, a wcześnie wykryć ewentualną chorobę.

Zatem jakie badania powinno się wykonywać zapobiegawczo i jak często?

  • Co 12 miesięcy u młodych kotów badanie moczu, morfologia i biochemia, a także usg jamy brzusznej
  • Co 6 miesięcy u seniorów badanie moczu, morfologia i biochemia, usg jamy brzusznej, pomiar ciśnienia krwi oraz hormony tarczycy (warto również raz w roku zbadać wzrok oraz zrobić echo serca)

Przechodząc do kosztów badań, jest to ciężkie do jednoznacznego określenia, ze względu na to, że każdy lekarz weterynarii ma różne ceny, zależne odc lokalizacji etc.

Żeby jednak podać orientacyjny koszt, to ceny będę podawać na podstawie mojego gabinetu do którego chodzę z Szorstkiem i Tulusiem.

  • badanie moczu 20 zł
  • morfologia i biochemia 80/100 zł
  • usg jamy brzusznej 120 zł
  • hormony tarczycy 60 zł
  • echo serca 150 zł

PLUS koszta wizyt lekarskich około 200 zł

Podsumowanie

Przyszedł czas, by podliczyć wszystko o czym pisałam. Podkreślę jedynie po raz kolejny, że wyliczone przeze mnie koszta, są mocno ruchome. Jednak dzięki nim możesz zorientować się jakie to rząd wydatków jeśli jesteś tego ciekawa 🙂

Żeby uśrednić całość wyliczenia będą w przeliczeniu na 1 kota 🙂

133 zł x 12 miesięcy = 1596 zł karma

70 zł x 12 miesięcy = 840 zł żwirek

650 zł badania wykonywane raz w roku (analogicznie przy starszym kocie te koszta będą nieco większe ze względu na wiekszą częstotliwość ich wykonywania)

Łączny roczny koszt to 3086 zł, a w przeliczeniu na miesiąc około 258 zł

Tyle wynosi roczne utrzymanie kota z moich wyliczeń 😉

A Ty ile wydajesz na swojego kota?

A może o czymś zapomniałam?

Daj znać co sądzisz i podziel się w komentarzu 🙂

Udostępnij